Gdy po śmierci spadkodawcy chcemy przeprowadzić postępowanie spadkowe możemy to zrobić na dwa sposoby: u notariusza, który sporządza akt poświadczenia dziedziczenia lub w sądzie, uzyskując prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza jest dużo szybsze.
Powołanie danej osoby do spadku może wynikać z ustawy albo z testamentu (art. 926 §1 kodeksu cywilnego). Notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego albo testamentowego, który zostaje następnie zarejestrowany w systemie teleinformatycznym – Rejestrze Spadkowym utworzonym przez Krajową Radę Notarialną. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Na poświadczenie dziedziczenia u notariusza składa się kilka czynności, odbywających się w tym samym dniu. Mogą to być następujące czynności: protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu (przy dziedziczeniu na podstawie testamentu), protokół poszukiwania testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów, protokół przyjęcia oświadczeń o przyjęciu spadku, protokół dziedziczenia i akt poświadczenia dziedziczenia.
Zgodnie z art. 95aa ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku prawo o notariacie – notarialne poświadczenie dziedziczenia odbywa się przy udziale wszystkich osób zainteresowanych, czyli osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi, a także osoby na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne.
Akt poświadczenia dziedziczenia zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym stanowi dokument potwierdzający prawa spadkobierców do spadku i wywiera takie same skutki jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Po uzyskaniu zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia spadkobiercy powinni zgłosić nabycie spadku do właściwego urzędu skarbowego. Ponadto jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, spadkobiercy powinni zgłosić się do właściwego wydziału ksiąg wieczystych i ujawnić się jako współwłaściciele nieruchomości w księdze wieczystej, dołączając wypis aktu poświadczenia dziedziczenia.
W celu uzyskania szczegółowych informacji o kręgu osób zainteresowanych, których obecność jest niezbędna przy czynnościach związanych ze sporządzaniem aktu poświadczenia dziedziczenia, a także o dokumentach niezbędnych do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, proszę skontaktować się z pracownikami kancelarii lub z notariuszem (zakładka Kontakt).